English
در هنگام پرواز

سرویس های پذیرایی در هنگام پرواز

اگرچه سرعت یکی از شاخص‌های حمل و نقل هوایی را تشکیل می‌دهد و هواپیماها فواصل متعدد را در کمترین زمان ممکن طی می‌کنند اما اصل رفاه و آسایش مسافران پروازها نیز از شاخصه‌های بنیادین این صنعت محسوب می‌شود. بنابراین به منظور ارائه خدمات به مسافران و خدمات پرواز در زیر مجموعه شرکت‌های هواپیمایی بخش‌هایی وظیفه تأمین سرویس‌های پذیرایی و وسایل آسایش مسافران را عهده‌دار هستند که از این بخش‌ها تحت عنوان کیترینگ نام برده می‌شود. در کیترینگ مرغوب‌ترین مواد غذایی با توجه به الگوهای تغذیه‌ای انتخاب می‌شود و ارائه سرویس‌های غذایی با توجه به پروازهای صبحگاهی، میانه روز، ظهر و شب متغیر بوده و نوع تولیدات متفاوت می باشند.
در پروازها به خصوص پروازهای کوتاه مدت پذیرایی در گروه‌های شیرینی‌ها و ساندویچ‌ها قرار می گیرد. علت این انتخاب صرف و هضم ساده‌تر و حجم کمتر می باشد.
از جمله عوامل بسیار مهم دیگر در برنامه‌ریزی و تعیین سرویس‌های غذایی می‌توان به نوع هواپیما، تعداد مسافر، امکانات هواپیما،ساعت حرکت هواپیما، مدت زمان و مسیر پرواز اشاره کرد. از سوی دیگر، یک سرویس مفید و استاندارد در داخل هواپیما باید ویژگی‌های ذیل را دارا باشد :
1. تناسب پذیرایی باطول مدت پرواز
2. تناسب سرویس‌ها با ظروف
3. امکان تهیه و نگهداری در حجم انبوه
4. امکان جلوگیری از فساد پذیری
برنامه ارائه سرویس غذایی در پروازهای سپهران ایرلاین بر اساس زمان حرکت :

صبحانه میان وعده نهار میان وعده شام میان وعده
04:00 الی 09:00 09:00 الی11:00 11:00 الی 14:45 14:45 الی 18:00 18:00 الی 23:59 00:00 الی 04:00

صبحانه سرد مسافر :
در هواپیماهایی که امکانات گرمایشی وجود دارد صبحانه با چای و قهوه ارائه می‌شود درغیر این صورت سرویس همراه آبمیوه خواهد بود و در پـــروازهای بیش از دو ساعت علاوه بــــر چای و قهوه، آبمیوه نیز سرو می شود.

میان وعده :
پذیرایی مختصر بین وعده های غذایی اصلی که شامل آبمیوه به همراه یکی از اقلام ذیل :
اسنک یا شیرینی یا کیک، پسته یا بادام، یک نوع میوه و یا دسرهای آماده.

ناهار و شام(غذای سرد):
به علت کوتاه بودن زمان پروازهای داخلی و محدودیت های داخل هواپیما، پذیرایی ناهار و شام با سرویس غذای سرد می باشد و با توجه به مضرات نوشابه های گازدار، در طول پرواز و در تمام فصول، آبمیوه به همراه سرویس غذایی سرد سرو می شود.
در پروازهای هواپیمایی سپهران ایر علاوه بر پذیرایی، جراید و نشریات توزیع و جعبه کمکهای اولیه و دارویی جهت رفاه بیشتر شما مسافرین در دسترس می باشد.

جراید :
هدف از ارایه جراید و نشریات، جنبه سرگرمی و اطلاع رسانی بوده و انتخاب نوع جراید براساس تأیید واحدروابط عمومی است. ضمناً توزیع نشریات در پروازها به تعداد مشخص می باشد.

جعبه کمک های اولیه و دارویی :
اقلام دارویی برای استفاده در مواقع ضروری و همچنین وسایل کمکی مانند اکسیژن، در داخل هواپیما موجود می باشد که در صورت نیاز توسط مهمانداران با بهره گیری از پزشکان و پرستاران محترم، در اختیار مسافر بیمار قرار خواهد گرفت.